Zvysovani imunity pri saunovani

Spoustě lidem saunování pomáhá hlavně v zimních měsících k tomu, aby si zachovali dobrou kondici a aby se vyhnuli nemocem. Saunování totiž působí jednoznačně velmi pozitivně a blahodárně na náš imunitní systém, který právě přes zimu obvykle nejvíce potřebujeme.

Pojďme si tedy říct, v čem spočívá a jak probíhá celý tento blahodárný efekt. Sauna jako taková pochází od seveřanů, čili od lidí, kteří jsou zimě a nepříznivých podmínkám vystaveni daleko více než my. A není to náhoda. Seveřanům, stejně jako nám saunování pomáhá k tomu, aby se přes tuhé zimy, které jsou u nich běžné, vyhnuli nachlazení a chřipkám. Samotný princip saunování spočívá v roztahování cév a jejich prudkém uzavírání ve studené vodě. Tento proces má vliv na náš imunitní systém, posiluje a povzbuzuje jej. Střídání horka a zimy je nejlepší způsob otužování. Není však zdaleka vhodný pro všechny. Pro některé lidi je naopak velmi nebezpečný. Jedná se o osoby trpící srdečními chorobami nebo vysokým tlakem a kožními chorobami.

Pokud už nemocní jste, nedoporučuje se saunu navštěvovat. V případě horečky tohle pravidlo platí dvojnásobně. Jakmile totiž už nemoc u člověka propukla, sauna by mohla jeho stav ještě zhoršit. Také ženám v první fázi těhotenství se saunování příliš nedoporučuje.

Je tedy vhodná hlavně jako jako prevence. K blahodárným účinkům sauny na imunitní systém postačí ji navštěvovat alespoň jednou týdně. Pokud máte saunu doma, samozřejmě si ji můžete dopřávat častěji, ale nic by se zároveň nemělo ani přehánět.

Jakmile budete v sauně, nejčastěji se doporučuje poloha vleže, kdy se tělo prohřívá rovnoměrně, avšak pokud by vám byla nepohodlná, můžete zvolit jinou. Samozřejmě si s sebou do sauny vždy bereme ručník, na kterém ležíme. Při odchodu vstáváme pomalu a opatrně, mohla by se nám zatočit hlava. Do sauny se po ochlazení vrazíme, jakmile začneme pociťovat zimu.

Saunování je velice vhodné i pro sportovce, protože jeden pobyt v sauně před sportovním výkonem pomáhá předcházet například namožení a úrazům svalů, které sportovcům hrozí. Při dodržování doporučených pravidel pro saunování se budete moct těšit z jejích pozitivních účinků, s největší pravděpodobností se zbavíte i nachlazení a chřipek (zvláště v zimních měsících) a budete se cítit odpočatí a povzbuzení, zkrátka jedním slovem fit.

Kontakujte nás: info@finskasauna.net

Kvalitní vířivky od švédského výrobce Ique. FinskáSauna.net © 2012

Sledujte nás